The Best of The Best in our region


GEELONG'S annual Oscar Asche Awards recognise excellence in the region's theatre performers and performances.
Read about Oscar Asche on the Geelong Theatre Hall Of Fame page HERE
The awards are decided by a panel of no-nonsense reviewers from the
entertainmentgeelong.com website chaired by website editor and principal reviewer Colin Mockett. 
They are bestowed in an oscar-style awards ceremony following the final performance of each year. By request, the ceremony is low-cost, BYO finger-food, but high on glamour.
This year, the Awards Night is again at The Potato Shed, Drysdale, on Sunday November 25, 2018. Tickets cost $20 with the majority at table seating.
For a glimpse at the 2017 Awards Night ceremony,
click HERE

Geelong’s Theatre Award Categories are...

Geelong’s Best Production
Best Production (Musical)
Best Production (Non-Musical)
Best Director (Musical)
Best Director (Non- Musical)
Best Male Lead Actor (Musical)
Best Male Lead Actor (Non-Musical)
Best Female Lead Actor (Musical)
Best Female Lead Actor (Non-Musical)
Best Supporting Male Actor (Musical)
Best Supporting Male Actor (Non-Musical)
Best Supporting Female Actor (Musical)
Best Supporting Female Actor (Non-Musical)
Best Musical Director
Most Innovative Feature
Most Refreshing Newcomer 

To see our 2009 - 2017 award winners and nominees please click the buttons on left.

And the 2018 Nominees are...


Geelong Region’s Best Production (Musical)


Disney’s Beauty & The Beast. Footlight Prod., Playhouse, January
42nd Street, CenterStage Geelong, Playhouse, March
The Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April


Geelong Region’s Best Production (Non-Musical)


Jake’s Women. Geelong Rep., Woodbin, February
The Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep., Woodbin, April


Best Director (Musical)


Alister Smith, Beauty & The Beast, Footlight, January
David Mackay, 42nd Street, CenterStage, March
Doug Mann, Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April



Best Director (Non-Musical)


Peter Jukes, Jake’s Women, Geelong Rep, February
Greg Shawcross, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, April


Best Male Lead Actor (Musical)


Joshua McGuane, Beauty & The Beast, Footlight, January
Chaise Rossiello, 42nd Street, CenterStage, March
Chris Anderson, 42nd Street, CenterStage, March
Liam Erck, Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April


Best Male Lead Actor (Non-Musical)


Geoff Gaskill, Jake’s Women, Geelong Rep, February
Cameron Allen, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, April


Best Female Lead Actor (Musical)


Nicole Kaminski, Beauty & The Beast, Footlight, January
Rebecca Wik, 42nd Street, CenterStage, March
Shani Clarke, Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April



Best Female Lead Actor (Non-Musical)


Tina Rettke, Jake’s Women, Geelong Rep, February


Best Supporting Female Actor (Musical)


Emma Clair Ford, Beauty & The Beast, Footlight, January
Hannah Pohlenz, Beauty & The Beast, Footlight, January
Cindy Lee, 42nd Street, CenterStage, March
Alicia Miller, Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April



Best Supporting Female Actor (Non-Musical)


Bernadette Byrne, Jake’s Women, Geelong Rep, February
Claudia Clark, Jake’s Women, Geelong Rep, February
Zoe Prem, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, April
Stacey Carmichael, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, April


Best Supporting Male Actor (Musical)


Vaughn Rae, Beauty & The Beast, Footlight, January
Adam Porter, Beauty & The Beast, Footlight, January
Jamie McGuane, Beauty & The Beast, Footlight, January
Greg Shawcross, Beauty & The Beast, Footlight, January
P J White, Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April
William Conway, Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April


Best Supporting Male Actor (Non-Musical)


Geoff Gaskill, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, April
Josh McGuane, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, April
Zach Eastwood, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, Apr



Best Musical Director


John Shawcross, Beauty & The Beast, Footlight, January
Daniel Heskett, 42nd Street, CenterStage, March
Courtney Miller, Toxic Avenger, Theatre of Damned, Shenton, April



Most Innovative Feature


Lochlan Erard, choreography, Beauty & Beast, Footlight, Jan
Wig, Costume team, Beauty & The Beast, Footlight, January
Peter Jukes/Barton Lowe, set design Jake’s Women, Rep, February

Fiona Luca-Kingsbury, choreography 42nd St, CenterStage, March
Ensemble, 42nd St, CenterStage, March



Most Refreshing Newcomer


Hannah Senftleben, Jake’s Women, Geelong Rep, February

Sarah Sheils, 42nd St, CenterStage, March
Trudy Riley, 42nd St, CenterStage, March
Sam Lawrence, Resistible Rise of Arturo Ui. Geelong Rep, April


Geelong’s Best Production


Decided between Best Musical and Non-Musical winners

2015 
awards 
HEREVOpage15.htmlVOpage15.htmlVOpage15.htmlVOpage15.htmlshapeimage_1_link_0shapeimage_1_link_1shapeimage_1_link_2
2014 
awards 
HEREVO_page_14.htmlVO_page_14.htmlVO_page_14.htmlReviews_2014.htmlshapeimage_2_link_0shapeimage_2_link_1shapeimage_2_link_2

Back to Home Page

HERE

Geelong Theatre Awards 2018

Nominations

2017 
Non-Musical
awards 
HEREAwards_non-mus.htmlAwards_non-mus.htmlAwards_non-mus.htmlAwards_non-mus.htmlAwards_non-mus.htmlVOpage15.htmlshapeimage_3_link_0shapeimage_3_link_1shapeimage_3_link_2shapeimage_3_link_3shapeimage_3_link_4
2017 
Musical
awards 
HEREawarmus.htmlawarmus.htmlawarmus.htmlawarmus.htmlVOpage15.htmlshapeimage_4_link_0shapeimage_4_link_1shapeimage_4_link_2shapeimage_4_link_3
2016 
awards 
HEREVO_homepage_2.htmlVO_homepage_2.htmlVO_homepage_2.htmlVOpage15.htmlshapeimage_5_link_0shapeimage_5_link_1shapeimage_5_link_2
2013 
awards 
HEREVOpage13.htmlVOpage13.htmlVOpage13.htmlReviews_2014.htmlshapeimage_6_link_0shapeimage_6_link_1shapeimage_6_link_2